خانه / اخبار شهرستان / جلسه مشترک انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر و شهرهای هیدج و صائین قلعه برگزار شد

جلسه مشترک انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر و شهرهای هیدج و صائین قلعه برگزار شد

در آستانه بیست و ششمین دوره‌ی هفته کتاب؛جلسه مشترک انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر و شهرهای هیدج و صائین قلعه برگزار شددر آستانه بیست و ششمین دوره‌ی هفته کتاب، جلسه مشترک انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر و شهرهای هیدج و صائین قلعه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر، جلسه مشترک انجمن‌های کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر و شهرهای هیدج و صائین قلعه و همچنین ستاد هفته کتاب شهرستان با حضور علی حیدری، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر؛ امیرعلی نیکبخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ علی عسگری، بخشدار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی بخش مرکزی ابهر؛ محمدرضا ذوالقدریها، شهردار ابهر؛ روسای شورای اسلامی شهرهای هیدج و صائین قلعه، سایر اعضای انجمن ها و نماینده صدا و سیما و خبرنگاران نشریات محلی و رسانه ها و خبرگزاریها در روز سه شنبه۱۵ آبان ۹۷ در محل سالن جلسات فرمانداری شهرستان ابهر برگزار شد.
نیک بخش، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان در این جلسه مشترک، ضمن تبیین برنامه های بیست و ششمین دوره هفته کتاب با شعار «حال خوش خواندن»، بر فرهنگ سازی اهدای کتاب به کتابخانه‌های عمومی طبق مصوبه شورای فرهنگ عمومی استان در روز۲۴ آبان؛ روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار و اجرای عضویت رایگان در کتابخانه های عمومی در همین روز تاکید کرد.
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان با بیان اینکه چند سالی است موضوع کتاب و کتاب‌خوانی به سبب پایین بودن آمار مطالعه بر سر زبان‌هاست، اظهار کرد: همه بر این موضوع واقفیم که پیشرفت فرهنگی و اجتماعی کشورها در گرو افزایش سطح دانش و آگاهی عموم جامعه است اما نسبت به فرهنگ سازی و ترویج مطالعه در سطح کشور خود غافلیم، همگی باید تلاش کنیم به سهم خود در آگاه سازی عموم جامعه جهت ترغیب به کتابخوانی و گسترش مطالعه گام برداریم و بدانیم افزایش اطلاعات باعث کاهش اشتباه و آسیبهای فردی و اجتماعی شده و در نهایت به نفع کل جامعه خواهد بود.
نیکبخش همچنین با اشاره به اینکه ۲۴ آبان تا یکم آذرماه به عنوان هفته کتاب با شعار «حال خوش خواندن» نام‌گذاری شده است، تصریح کرد: همه‌ مردم و مسئولان باید پای کار باشند تا برنامه‌های هفته کتاب در استان به نحو مطلوب و فایده بخش اجرا شود.
وی در ادامه مهم‌ترین برنامه‌های این هفته را عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی استان، برگزاری نشست‌های کتابخوان، بازدید دانش‌آموزان از کتابخانه‌ها، دیدار با خانواده شهدا، مقامات استانی، شخصیت های علمی و دینی و فعالان حوزه کتاب و بسیاری برنامه های متنوع فرهنگی دیگر عنوان کرد و از اجرای طرح “اهدای کتاب به کتابخانه های عمومی”  همزمان با  ۲۴آبان‌ماه خبر داد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی افزود: اگر هر شهروند تنها یک جلد کتاب به کتابخانه‌ها اهدا کند کتابخانه‌های عمومی استان سرشار از کتاب می‌شود که در سال گذشته قریب به ۱۰۰هزار جلد کتاب در  طرح “اهدای کتاب، اهدای دانایی” به کتابخانه‌ها اهدا شد.
وی در خاتمه با اشاره به اینکه ۹۶کتابخانه در سطح استان فعال است، تصریح کرد: در سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به زنجان، تهیه ۵کتابرسان سیار برای استان مصوب گردیده که یکی از آنها برای ابهر در نظر گرفته شده است و امسال چهار کتابخانه در چهار شهرستان ابهر، طارم، خرم‌دره و خدابنده، در حال احداث می باشد که کتابخانه مرکزی ابهر با بیش از ۲ هزار مترمربع مساحت، دومین کتابخانه بزرگ استان خواهد بود.
علی حیدری، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان ابهر نیز در این جلسه با اشاره به اینکه نباید اجازه دهیم موبایل‌ها جای کتاب‌ها را بگیرند، اظهار کرد: همه‎ی ما به سهم خود باید تلاش کنیم مردم را به سمت مطالعه تشویق کنیم.
فرماندار شهرستان ابهر با تاکید بر اینکه سرانه مطالعه یکی از شاخص‌ها در سنجش توسعه محسوب می‌شود، تصریح کرد: متاسفانه کتاب نخواندن آفتی است که گریبان‌گیر همه ما شده است.
وی با اشاره به کلنگ‌زنی کتابخانه مرکزی شهرستان ابهر، تصریح کرد: اگر همه مسئولان همت به خرج دهند امید داریم این کتابخانه تا دهه ‌فجر سال آینده به بهره‌برداری برسد.
 در ادامه بختیاری، رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر ضمن ارائه گزارشی از عملکرد کتابخانه های عمومی این شهرستان در شش ماهه اول سال ۹۷ ابراز امیدواری کرد: با اجرای پروژه کتابخانه مرکزی ضمن رشد شاخص های کتابخانه های شهرستان، شهروندان فهیم ابهری از فضای استاندارد کتابخانه ای بهره مند شوند.
وی در ادامه با تقدیر از مشارکت اعضای انجمنها، شهرداران، اعضای شورای های اسلامی و دهیاران در توسعه کتابخانه ها تصریح کرد؛ با ترویج فرهنگ متعالی کتاب و کتابخوانی و افزایش اطلاعات عمومی و آگاهی افراد، می توان با آسیبها و ناهنجاریهای اجتماعی مقابله کرد.
 رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ابهر همچنین با اشاره به برنامه های بیست و ششمین دوره هفته کتاب از تاریخ ۲۴ آبان لغایت ۱ آذر خواستار مشارکت و همکاری دستگاههای عضو انجمن در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در سطح شهرستان شد و از برنامه ریزی و اجرای بیش از ۱۰۰ برنامه توسط کتابخانه های شهرستان در این هفته خبر داد.

ShowPicture.aspx (645×469)